Ing. Marcela Komenda, vaše realitní makléřka v Chorvatsku

FAQ

Znalost chorvatského trhu

Jsme jedinná realitní kancelář, která se specializuje výhradně na Chorvatsko. Máme ty nejlepší místní kontakty.

Stovky prodaných realit

Jsme odborníci a pracujeme ve váš prospěch. Vyhledáme nemovitosti přesně podle vašich představ.

Zařídíme celý proces koupě

Jsme tu pro vás při komunikaci s právníky, úřady apod. Procesu koupě se s námi nemusíte bát.

Ano a sice od února 2009 se stejnými právy jako občan chorvatský.

Ano, ale pronajímání podléhá legislativě chorvatské republiky a oficiální pronájem je poměrně složitý.

3% z hodnoty nemovitosti a platí ji kupující.

Nemovitost lze bez omezení prodat. Pokud dojde k prodeji do 3 let od nabytí zdaňuje se zisk 35 procenty. Po uplynutí doby 3 let se zisk v případě fyziké osoby nezdanuje. V případě právnické osoby se zdanuje rozdíl mezi kupní a prodejní cenou bez ohledu na to, jak dlouho je nemovitost ve vlastnictví právní osoby, jako příjem ze zisku.

Ano, pojistné sazby jsou podobné jako u nás. S pojištěním nemovitosti klientovi pomůžeme.

Pokud se jedná o rekreační nemovitost zde se platí roční daň z nemovitosti, vyměřuje ji finanční úřad dle metrů užitné plochy a složenku zasílá na adresu novému majiteli. Pro představu – domek o užitné ploše 100 m2 má roční dan ca 1000,- kuna. Pokud má majitel na nemovitosti hlášený trvalý pobyt, je od daně z nemovitosti osvobozen.

Některé bany v Chorvatsku poskytují úvěry i fyzickým osobám cizím státním příslušníkum – např. Erste banka. Zpracovní potřebné dokumentace pro úvěr je podobné jako u nás, urokové sazby i poplatky za zřízená úvěru jsou zde vyšší. Nemovitost lze financovat i uvěrem z České banky, ručení zde však musí být českou nemovitostí. Financování nemovitosti se zdrojem financování z ČR je daleko jednodušší.

Voda má dvojí sazbu, letní sazba je podobná té v ČR, zimní sazba padá na polovinu. Hodně nemovitostí zejména na ostrovech má detenční nádrže na deštovou vodu, objem nádrže vystačí na běžnou spotřebu na celý rok, v případě potřeby je zde systém pojízdných cisteren a vodu ze bez problému do nádrže dokoupit. Elektrika je o něco levnější než v ČR, plyn na většině míst není vůbec zaveden.Hodně se používají plynové lahve.

Nejnovější nabídky

Podívejte se na nově zařazené apartmány, domy a další chorvatské nemovitosti