Ing. Marcela Komenda, vaše realitní makléřka v Chorvatsku

Nemovitost v Chorvatsku jako investice, ano či ne?

Zatímco dříve byl zájem o reality v Chorvatsku spíše z pohledu hledání druhého domova, v poslední době se na mě hrnou otázky typu – když uložím peníze do apartmánu v Chorvatsku – vyplatí se to? Jaká je návratnost investiční nemovistosti? Jsou výhodnější investiční apartmány nebo domy? Nemám investovat raději ve Španělsku, kde jsou nemovitosti levnější?

Jednoznačná odpověď na tyto otázky neexistuje.

Jak vybrat nemovitost v Chorvatsku?

V první řadě je třeba si uvědomit, jak mi má nemovitost do které hodlám investovat sloužit. Pokud chci nemovitost hlavně pro sebe a svou rodinu, určitě budou hrát roli jiné aspekty, než když kupuji nemovitost výlučně jako investici s vidinou nějaké návratnost, eventuelně jejího dalšího přeprodeje.

Pokud patříte do druhé skupiny investorů, doporučuji se zaměřit hlavně na nemovitosti ihned u pláže. Tzv. „první řady“ jsou rychloobrátkové zboží, jejich hodnota nepodléha tolik vlivu trhu, ekonomických krizí a jiných společenských aspektů. Navíc se lépe pronajímají, jsou mnohem atraktivnější jak z hlediska vlastního užívání, tak z hlediska krátkodobých pronájmů. Samozřejmě tomu odpovídá jejich cena.

Za domy v první řadě zaplatíme dnes 1 mil. Eur a více, za apartmány 300 000,- eur a více. Jejich ceny však časem neklesá a nekolísá, jako tomu je u řadových bytů a apartmánů.

Dalším velice důležitým aspektem při výběru je krásný výhled na moře. Tvrdím, že výhled prodává. Mnozí mí klienti se mě ptají – a neomrzí se ten výhled na konec? S úsměvem musím odpovědět, že určitě ne.

Moře je živel, který je každý den jiný, má jinou barvu, jiný pohyb i atmosféru. S výhledem získáváte pro svou nemovitost krásný obraz, který se každým dnem mění.

Pokud nemám dostatek finačních prostředků – jaký typ nemovitosti zvolit?

Tady je odpověď mnohem složitější. Během mé dlouholeté praxe došlo ke kolísání ceny za metr čtverečný užitné plochy několikrát.

Pamatuji dobu, kdy bylo například na ostrově Čiovo v nabídce cca 220 apartmánů a poptávky takřka stagnovala. Na druhé straně po covidové krizi došlo k obrovské poptávce po levnějších apartmánech do 200 tis. Eur, nehrála roli ani lokalita, ani velikost, ani výhled.

Tyto apartmány během roku takřka zmizely z trhu, realitní kanceláře zoufalé z nastalé situace začaly prodávat byty z projektů, které ještě nejen že nebyly ve výstavbě, dokonce ještě neměly ani stavební povolení. Osobně považuji takový nákup na velice riskantní.

Chorvatské nemovitosti vs. španělské, bulharské a další.

Pokud mám odpovědět na otázku, zda není lepší investice do nemovitostí jinde v zahraničí  (např. ve Španělsku nebo Bulharsku), musím zmínit několik skutečností, které jasně kopou za investici v Chorvatsku.

Hlavním plusovým bodem je dojezdová vzdálenost. Ráno se podíváte na předpověď a zjistíte, že týden má být stabilní slunečné počasí, sbalíte kufr a večer už si vychutnáváte víno na své terase.
Nepodléháte tlaku z dlouhodobého plánování, objednávání letenek, jejich stornování v případě nečekané události.

Dalším plusovým bodem je jazyk. V pohodě se v Chorvatsku domluvíte i když nejste zrovna jazykově vybavení.V obchodech, na benzince, v lékárně, u doktora nebo v restauraci.

Navíc chorvaté jsou vůči čechům velmi přátelští, mají pro to dobrý důvod, už od první republiky, kdy se Makarské říkalo „ česká riviéra“  jim celkem bez výkyvů pumpujeme jejich ekonomiku. Navíc jsou nám blízcí mentalitou a životními postoji.

Dalším benefitem je poměrně dlouhá sezóna. Pokud se nezaměříme na koupi  zrovna na Istrii, můžeme se těšit z takřka sedmiměsíčního léta. Navíc i v zimních měsících jsou stabilní období, kdy je skutečně teplo a nádherně.

Sama mám plno snímků z února na pláži. Na ráchání ve vodě to není, ale na příjemné lelkování s knížkou na lehátku na prázdné pláži jako stvořené.

A nemohu nezmínit samotné moře

Jadran je prostě nejkrásnější a nejúžasnější moře jaké jsem kdy viděla. Navíc je relativně bezpečné, chorvati mu říkají „pitomo more“, v překladu mazlivé moře.

 

Mega vlny, víry a nebezpečné proudění jsou zde spíše výjimkou. Každý jachtař potvrdí, že neexistuje země tak příznivá pro jachting nebo jen brouzdání člunem jako Chorvatsko.

Nespočet ostrovů a ostrůvků s osamocenými zátokami vhodnými pro kotvení, marina na každém rohu kde lze doplnit vodu a palivo.

My češi jsme v minulých životech museli být mořeplavci – je v nás prostě touha po moři, a Jadran tuto touhu definitivně naplňuje.

Share the Post: