Každého kdo uvažuje o koupi nemovitosti v Chorvatsku určitě zajímají náklady spojené s koupí. Neméně důležité jsou následně i další náklady spojené s užíváním nemovitosti.
Co vás čeká před samotnou koupí nemovitosti?
Celý proces začíná prohlídkami, kdy si s klientem vyspecifikujeme nemovitosti které ho zajímají.
Tady jsou pro mě důležité údaje jako je typ nemovitosti. Je důležité si určit, zda vás zajímá apartmán nebo dům. Také je důležitá vzdálenost od moře, velikost pozemku okolo domu, výhled na moře, lokalita, jestli chcete být blízko veškerého dění a užívat si všeho co nabízí turistická riviéra – kavárny, restaurace, tobogány, paragliding a jiné atrakce… Nebo možná upřednostňujete klidnou, turisticky ospalou lokalitu a ranní kávičku spíš na vlastní terase než uprostřed sezónního šumu. Baví vás poloprázdné divoké pláže, ale na druhou stranu je v odlehlých lokalitách třeba počítat s nutností dojíždění do města za účelem nákupu, návštěvy banky či doktora.
Neméně důležitý je také stav nemovitosti. My Češi jsme národem kutilů s vyznáváním hesla udělej si sám“. Mnoho klientů tedy upřednostňuje starší nemovitost vhodnou pro renovaci, spíše než nový vymazlený apartmán. Také kladou spíše důraz na samotné umístění nemovitosti.
Prohlídky jsou zdarma a mnohdy trvají i několik dní, obzvláště pokud jsou do prohlídek zahrnuty i nemovitosti na ostrovech.
Pokud si nějakou nemovitost klient vybere, začne se odvíjet celý proces a bohužel je potřeba mít nachystanou peněženku.
Náklady spojené s realizací nákupu nemovitosti v Chorvatsku
Provize realitní kanceláře je zpravidla 3% + DPH, v případě velmi levných nemovitostí se určuje cena provize individuálně.
Právní služba stojí většinou 1% z hodnoty nemovitosti + DPH, které je v Chorvatsku 25%.
Po podpisu kupní smlouvy vyměřuje finanční úřad daň z nabytí nemovitosti ve výši 3% z hodnoty nemovitosti.
Pokud se zdá úřadu cena uvedena ve smlouvě podezřele nízká, s ohledem na velikost, stav a lokalitu, vyzve kupujícího k předložení fotek a dokumentace, a nezřídka vyrazí komise na obhlídku. Daň z nabytí pak může úřad na základě zjištěného posouzení zvednout.
Dále je nutno počítat s drobnými náklady jako je notář, poštovné při zasílání požadovaných dokumentů a jiné. Těmito náklady máme vyřešený proces samotné koupě a nastává krásný okamžik, kdy si jedu převzít svůj vysněný nový domov na moři.
Jak je bydlení na Jadranu drahé?
Nemusíte se děsit.
Všechny poplatky jsou srovnatelné s těmi u nás, navíc potřebujete méně topit. Topná sezona je ca 4 měsíce v roce. Na ohřev vody spotřebujete také méně energie.
Roční daň z nemovitosti si vyměřuje každá obec individuálně a odvíjí se od lokality – turisticky exponované lokality mají tuto daň vyšší. Hrají zde roli metry čtverečné užitné plochy.
Například domek v Rogoznici, 150 m2 užitné plochy, má výměr ca 240,- eur ročně.
První rok realizace koupě jste od daně z nemovitosti osvobození a pokud se vám podaří získat v nemovitosti trvalý pobyt, jste osvobození od daně úplně.
Rozepisovat se o nákladech na vodu a elektriku je v dnešní době poměrně složité, i v ČR dochází k neustálým změnám a tarif má každý z nás individuální.
A jak to máme s odpady? Každá nemovitost má většinou svoji popelnici, která se vyváží jednou až několikrát týdně, v závislosti na dané lokalitě. Za domek se dvěma ložnicemi o užitné ploše do 100 m2 se platí odhadem 12 eur měsíčně.
Dále se platí komunální poplatek obci, který si určuje každá obec sama. Pro představu výše uvedený domek by v Rogoznici platil ročně ca 100,- eur.
S převodem energií klientovi pomohu a dostane se mu do ruky vždy roční výměr, který může uhradit na celý rok dopředu, takže není nutné si zřizovat v Chorvatsku zvláštní účet.
Elektrika se odečítá 2 x ročně, existuje digitální aplikace kde mohu nahlásit stav elektroměru, podívat se na vydané faktury nebo spotřebu za poslední období.
Každá domácnost něco stojí, ze zkušenosti vlastní i mých klientů můžu říct, že pokud svou nemovitost na měsíc pronajmu kamarádům nebo známým, mám tím roční provoz pokrytý.